TRAINING


 

Síťové služby INSPIRE pro pokročilé

 

 

Zdroj
Předchozí verze tohoto tréninkového kurzu byly vytvořeny v rámci letní školy KU Leuven v letech 2010, 2011 a 2012 (KOI-VLIR) a projektu smeSpire v r. 2014 (http://www.smespire.eu/). 
Vlastnictví
Autor: Paul Jacxsens, KU Leuven. Materiál je poskytován pod licencí Creative Commons Attribution Share-Alike License (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/).
Abstrakt

Směrnice INSPIRE definuje 5 typů služeb nazývaných síťové služby, prostřednictvím kterých mohou být zdroje prostorových dat zpřístupněny v souladu s modelem publikovat-vyhledat-spojovat. Uživatelé mohou data vyhledávat podle specifických vyhledávacích kritérií (nebo geografických souřadnic), prohlížet metadata a prostorová data a stáhnout si je do svého počítače pro další využití. Síťové služby INSPIRE jsou založeny na již existujících standardech W3C, ISO a OGC. Správné zřízení síťové služby není jednoduchým úkolem a vyžaduje potřebná cvičení na základě podrobných pravidel a osvědčených postupů.

Kurz shrnuje implementační pravidla pro síťové služby (kurz základů síťových služeb INSPIRE) a poskytuje základní návod založený na praktických příkladech z celé Evropy tak, aby umožnil založení výkonné služby splňující dané požadavky. Kurz přibližuje způsob, jakým založit službu WMS, WFS a CSW a jak tyto služby otestovat. Školící materiál se skládá z prezentací, podpůrných dokumentů, cvičení, úkolů, webových prezentací a vysílání přes internet. Kurz je samovzdělávací, může však být poskytnut jako osobní školení.

Struktura

Kurs obsahuje následující části:

  1. Než začnete vytvářet služby – přehled pravidel a návody podle dobré praxe
  2. Praktické cvičení – založení a testování služby WMS
  3. Praktické cvičení – založení a testování služby WFS
  4. Praktické cvičení – založení a testování služby CSW
Získané dovednosti, znalosti
Po absolvování kurzu bude jeho účastník schopen připravit založení webové služby, nastavit a konfigurovat provozuschopnou službu WMS a testovat kvalitu schopností a atributů služby; nastavit a konfigurovat provozuschopnou službu WFS a testovat kvalitu schopností a atributů služby; nastavit a konfigurovat provozuschopnou službu CSW a testovat kvalitu schopností a atributů služby. 
Zamýšlené publikum
Kurz je zaměřen na profesionály z oblasti geoinformačních technologií a ICT, kteří potřebují implementovat síťové služby INSPIRE. 
Předpoklady
Základní znalost INSPIRE (kurz INSPIRE pro začátečníky) a základní znalost síťových služeb INSPIRE a mezinárodních standardů, na kterých jsou založené. 
Jazyk
Angličtina 
Formát
Dokumenty ve formátu PDF, prezentace, cvičení, úkoly, vysílání přes internet a prezentace na webu. Kurz je samovzdělávací, může však být poskytnut jako osobní školení. 
Očekávaná pracovní zátěž
Předpokládaná doba trvání je 18 hodin (12 hodin při využití formátu face-to-face).